Naar de inhoud
Sectorstudies

De belangrijkste indicatoren van de Belgische economie, rechtstreeks uit de officiële statistieken, en wat ze betekenen voor een onderneming. Beweeg over de grafieken om elke waarde te lezen.

Gegevens opgehaald op 31 oktober 2026Eurostat · Statbel · NBB · ECB
Inflatie, sep. 2026
4,5 %
Eurozone: 3,8 % · op jaarbasis
Bron : Eurostat, HICP
Bbp-groei, 2026-T3
+0,3 %
Op jaarbasis: +0,7 % · volume, seizoengecorrigeerd
Bron : Eurostat, kwartaalrekeningen
Werkloosheid, sep. 2026
6,0 %
Eurozone: 6,5 % · beroepsbevolking
Bron : Eurostat, arbeidskrachtenenquête
Depositorente van de ECB
2,5 %
Sinds 16 september 2026
Bron : Europese Centrale Bank

Inflatie: België en eurozone

Geharmoniseerd indexcijfer van de consumptieprijzen, wijziging op jaarbasis, in %

BelgiëEurozone
-5051020232024202520264,5 %3,8 %

Bron : Eurostat, Geharmoniseerd indexcijfer van de consumptieprijzen (HICP), jaarlijkse wijziging ↗, dataset prc_hicp_manr (jusqu'à 2025) et prc_hicp_minr (depuis 2026), bijgewerkt op 16 oktober 2026. Eurozone: aggregaat gepubliceerd door Eurostat (20 landen tot 2025, 21 sinds de toetreding van Bulgarije).

Gegevens bekijken
MaandBelgië (%)Eurozone (%)
jan. 20237,48,7
feb. 20235,48,5
mrt. 20234,96,9
apr. 20233,37
mei 20232,76,1
jun. 20231,65,5
jul. 20231,75,3
aug. 20232,45,2
sep. 20230,74,3
okt. 2023-1,72,9
nov. 2023-0,82,4
dec. 20230,52,9
jan. 20241,52,8
feb. 20243,62,6
mrt. 20243,82,4
apr. 20244,92,4
mei 20244,92,6
jun. 20245,42,5
jul. 20245,42,6
aug. 20244,32,2
sep. 20244,31,7
okt. 20244,52
nov. 20244,82,2
dec. 20244,42,4
jan. 20254,42,5
feb. 20254,42,3
mrt. 20253,62,2
apr. 20253,12,2
mei 20252,81,9
jun. 20252,92
jul. 20252,62
aug. 20252,62
sep. 20252,72,2
okt. 20252,52,1
nov. 20252,62,1
dec. 20252,22
jan. 20261,41,7
feb. 20261,41,9
mrt. 20262,22,6
apr. 20264,23
mei 202643,2
jun. 20263,32,7
jul. 20263,62,9
aug. 20264,23,2
sep. 20264,53,8

Wat de prijzen doet stijgen

Inflatie per post in België, september 2026, op jaarbasis

Elektriciteit, gas en andere brandstoffen
+29,1 %
Huisvesting, water, energie
+12,9 %
Vervoer
+8,9 %
Restaurants en hotels
+3,8 %
Gezondheid
+3,6 %
Voeding en alcoholvrije dranken
-0,4 %

Bron : Eurostat, Geharmoniseerd indexcijfer van de consumptieprijzen (HICP), jaarlijkse wijziging ↗, dataset prc_hicp_manr (jusqu'à 2025) et prc_hicp_minr (depuis 2026), bijgewerkt op 16 oktober 2026.

Prijzen

De prijzen stijgen opnieuw, en energie is de oorzaak.

In sep. 2026 stijgen de prijzen in België met 4,5 % op jaarbasis, tegenover 3,8 % in de eurozone. Begin dit jaar bedroeg de stijging nog maar 1,4 %.

Het verschil komt vooral van energie: elektriciteit, gas en andere brandstoffen kosten 29,1 % meer dan een jaar geleden, terwijl voeding stabiel blijft. Voor een Belgische onderneming blijft die stijging niet lang een loutere aankoopkost: via de automatische indexering komt ze terecht in de lonen, in het ritme van elk paritair comité. De inflatie van vandaag kondigt dus de loonkosten van morgen aan.

Voor wie: energie-intensieve ondernemingen (horeca, transport, industrie), ondernemingen met een zware loonmassa, en iedereen die maandenlang aan vaste prijzen werkt.

  • Nagaan of uw langlopende contracten en offertes een prijsindexeringsclausule bevatten.
  • Nu al het effect van de volgende loonindexering op uw budget inschatten.
  • Uw energiecontracten vergelijken vóór ze aflopen.

Groei van de Belgische economie

Bbp in volume, wijziging ten opzichte van het vorige kwartaal, in %

00,511,5202220232024202520260,3 %

Bron : Eurostat, Kwartaal-bbp in volume, seizoengecorrigeerd ↗, dataset namq_10_gdp, bijgewerkt op 30 oktober 2026. Het laatste kwartaal is een snelle raming, die nog kan worden herzien.

Gegevens bekijken
KwartaalKwartaal (%)Op jaarbasis (%)
2022-T10,65,1
2022-T21,14,7
2022-T30,73,5
2022-T40,32,8
2023-T10,32,5
2023-T20,31,6
2023-T30,21,1
2023-T40,41,2
2024-T10,31,2
2024-T20,10,9
2024-T30,20,9
2024-T40,10,6
2025-T10,40,7
2025-T20,30,9
2025-T30,31
2025-T40,11
2026-T10,20,8
2026-T20,10,7
2026-T30,30,7
Activiteit

Een groei die op een laag pitje staat.

De Belgische economie groeit met +0,3 % in 2026-T3 en met +0,7 % op jaarbasis. Sinds 2023 schommelt de kwartaalgroei tussen 0,1 % en 0,4 %: ver van het herstel van 2022.

Concreet verdwijnt de vraag niet, maar ze groeit weinig. Marktaandeel winnen kost meer, en klanten letten beter op hun uitgaven, wat zich vaak vertaalt in tragere betalingen.

Voor wie: ondernemingen die afhangen van de binnenlandse consumptie, handel, horeca, bouw, en wie een investering met een lening overweegt.

  • Uw budget opbouwen op voorzichtige volumehypotheses.
  • De marge zoeken in prijzen en kosten eerder dan in groeiende volumes.
  • De betalingstermijnen van uw klanten nauwlettend opvolgen.

Arbeidsmarkt

Werkloosheidsgraad, in % van de beroepsbevolking, seizoengecorrigeerd

BelgiëEurozone
55,566,5720232024202520266,0 %6,5 %

Bron : Eurostat, Maandelijkse werkloosheidsgraad, seizoengecorrigeerd ↗, dataset une_rt_m, bijgewerkt op 30 oktober 2026.

Gegevens bekijken
MaandBelgië (%)Eurozone (%)
jan. 20235,66,7
feb. 20235,66,6
mrt. 20235,66,5
apr. 20235,66,5
mei 20235,76,5
jun. 20235,66,5
jul. 20235,46,6
aug. 20235,36,5
sep. 20235,46,6
okt. 20235,56,6
nov. 20235,56,5
dec. 20235,66,5
jan. 20245,66,5
feb. 20245,76,5
mrt. 20245,66,4
apr. 20245,66,4
mei 20245,66,4
jun. 20245,66,4
jul. 20245,76,4
aug. 20245,76,3
sep. 20245,86,3
okt. 20245,86,2
nov. 20245,86,2
dec. 202466,2
jan. 20256,16,3
feb. 20256,26,3
mrt. 20256,16,3
apr. 20256,16,3
mei 202566,3
jun. 20256,16,3
jul. 20256,16,3
aug. 20256,16,3
sep. 20256,36,3
okt. 20256,46,3
nov. 20256,46,3
dec. 20256,46,3
jan. 20266,36,3
feb. 20266,26,4
mrt. 20266,26,4
apr. 20266,36,4
mei 20266,36,4
jun. 20266,36,4
jul. 202666,5
aug. 20265,96,5
sep. 202666,5
Werkgelegenheid

Aanwerven blijft moeilijk.

De Belgische werkloosheid is gedaald tot 6,0 % in sep. 2026, na een piek van 6,4 % eind 2025. Ze blijft lager dan het gemiddelde van de eurozone (6,5 %).

Een relatief lage werkloosheid betekent dat gekwalificeerde kandidaten keuze hebben. Voor een kleine structuur zijn de kosten van een vacature of een vertrek hoog: de manier van verlonen en binden telt evenveel als het loon zelf.

Voor wie: kmo's die aanwerven, vrije beroepen die gekwalificeerde medewerkers zoeken, en sectoren met een tekort aan arbeidskrachten.

  • Uw aanwervingen maanden op voorhand plannen.
  • De verloningsstructuur herzien: voordelen, variabele verloning, flexibiliteit.
  • Inschatten wat het vertrek van een sleutelmedewerker zou kosten, en daarnaar handelen.

Faillissementen en oprichtingen in België

Index 2021 = 100, kwartaalgegevens, seizoengecorrigeerd

FaillissementenOprichtingen
5010015020020222023202420252026181,7107,1

Bron : Eurostat, Inschrijvingen van ondernemingen en faillietverklaringen, index 2021 = 100 ↗, dataset sts_rb_q, bijgewerkt op 29 oktober 2026.

Gegevens bekijken
KwartaalFaillissementen (index)Oprichtingen (index)
2022-T1132,684,3
2022-T2153,793
2022-T3135,998,9
2022-T4144,681,3
2023-T1147,387,4
2023-T2162,383,4
2023-T3155,281,4
2023-T4164,484
2024-T1171,4105,2
2024-T2167,198,3
2024-T3175,494,9
2024-T4168,2102,3
2025-T1173,193,4
2025-T2179,898,3
2025-T3182,6107
2025-T4185,5111,9
2026-T1182,899
2026-T2181,7107,1
Klantenrisico

Meer faillissementen: uw facturen lopen meer risico.

In 2026-T2 liggen de faillissementen 82 % boven hun niveau van 2021, terwijl de oprichtingen het slechts met 7 % overschrijden. 2021 was een abnormaal laag jaar, omdat de coronasteunmaatregelen veel faillissementen hadden uitgesteld; maar de stijging zet zich sinds 2022 voort.

Voor een kleine onderneming kan het faillissement van één klant maanden marge wegvegen. Dat is precies de rol van credit control : weten wie u wat verschuldigd is, en handelen voor het te laat is.

Voor wie: elke onderneming die met een betalingstermijn aan andere ondernemingen factureert, dus bijna alle.

  • De situatie van een nieuwe klant nagaan vóór u een termijn toekent: Kruispuntbank van Ondernemingen, jaarrekeningen bij de Balanscentrale.
  • De betalingstermijnen van kwetsbare klanten verkorten of een voorschot vragen.
  • Vroeg aanmanen: een factuur die vanaf de vervaldag wordt opgevolgd, heeft veel meer kans om betaald te worden.

Per sector: faillissementen en oprichtingen

Gemiddelde van de laatste vier kwartalen (2025-K3 tot 2026-K2), index 2021 = 100

FaillissementenOprichtingenNiveau de 2021 (= 100)
Transport en logistiek
215
146
Informatie en communicatie
213
121
Horeca
194
127
Bouw
194
87
Onderwijs, zorg, andere diensten
182
114
Industrie en energie
178
87
Handel
167
79
Financiën, vastgoed, zakelijke diensten
166
119

Bron : Eurostat, Inschrijvingen van ondernemingen en faillietverklaringen, index 2021 = 100 ↗, dataset sts_rb_q, bijgewerkt op 29 oktober 2026. Gemiddelde berekend door Nerval Partners op basis van de gepubliceerde kwartaalindexen.

Welke sectoren dragen de activiteit?

Toegevoegde waarde in volume per bedrijfstak, 2026-K2, op jaarbasis (geheel: +0,8 %)

Zakelijke dienstverlening
+4,1 %
Informatie en communicatie
+3,0 %
Financiën en verzekeringen
+2,3 %
Landbouw
+2,0 %
Vastgoed
+1,9 %
Verwerkende nijverheid
+1,1 %
Bouw
+0,7 %
Kunst, recreatie en andere diensten
+0,1 %
Handel, vervoer en horeca
-0,3 %
Overheid, onderwijs, zorg
-0,8 %
Industrie en energie
-1,2 %

Bron : Eurostat, Bruto toegevoegde waarde per bedrijfstak (A10), volume, jaarlijkse wijziging ↗, dataset namq_10_a10, bijgewerkt op 30 oktober 2026.

Gegevens bekijken
Bedrijfstak2026-K1 (%)2026-K2 (%)
Zakelijke dienstverlening1,44,1
Informatie en communicatie2,63
Financiën en verzekeringen3,72,3
Landbouw10,22
Vastgoed1,71,9
Verwerkende nijverheid1,51,1
Bouw0,90,7
Kunst, recreatie en andere diensten1,70,1
Handel, vervoer en horeca-0,9-0,3
Overheid, onderwijs, zorg0,6-0,8
Industrie en energie-0,4-1,2
Sectoren

Diensten groeien, bouw en handel hebben het moeilijk.

Transport, informatie en communicatie, horeca en bouw tellen ongeveer twee keer zoveel faillissementen als in 2021. In de eerste drie blijven de oprichtingen talrijk: het zijn sectoren waar men snel in- en uitstapt, met voortdurend nieuwe concurrentie. De bouw combineert veel faillissementen met weinig nieuwkomers (index 87,4): het teken van een verzwakte sector.

Aan de kant van de activiteit komt de groei van zakelijke dienstverlening (+4,1 % op jaarbasis), informatie en communicatie (+3,0 %) en financiën (+2,3 %). Industrie en energie (−1,2 %) en handel, vervoer en horeca (−0,3 %) gaan achteruit. Een omgeving die eerder gunstig is voor vrije beroepen en B2B-dienstverleners, en moeilijker voor wie aan industrie en handel verkoopt. Over alle sectoren heen bereikt de faillissementsindex 183,2 en die van de oprichtingen 106,3.

Voor wie: ondernemingen uit die sectoren, maar ook hun leveranciers: uw klanten behoren misschien tot een sector onder druk.

  • Bepalen welk deel van uw omzet u realiseert met klanten uit de meest kwetsbare sectoren.
  • Uw betalingsvoorwaarden per sector aanpassen.
  • In een groeiende sector de middelen (team, thesaurie) voorzien om de vraag te volgen.

De kostprijs van geld

Rente op de depositofaciliteit van de Europese Centrale Bank, einde maand, in %

-2024202220232024202520262,50 %

Bron : Europese Centrale Bank, Rente op de depositofaciliteit ↗, dataset FM.D.U2.EUR.4F.KR.DFR.LEV, bijgewerkt op 30 oktober 2026.

Gegevens bekijken
Datum van wijzigingRente (%)
01/01/2022-0,5
27/07/20220
14/09/20220,75
02/11/20221,5
21/12/20222
08/02/20232,5
22/03/20233
10/05/20233,25
21/06/20233,5
02/08/20233,75
20/09/20234
12/06/20243,75
18/09/20243,5
23/10/20243,25
18/12/20243
05/02/20252,75
12/03/20252,5
23/04/20252,25
11/06/20252
17/06/20262,25
16/09/20262,5
Financiering

Lenen wordt opnieuw iets duurder.

Nadat ze haar depositorente tussen juni 2024 en juni 2025 van 4 % naar 2 % had verlaagd, heeft de Europese Centrale Bank ze in 2026 twee keer verhoogd, tot 2,5 % sinds 16 september.

De banken rekenen die beweging door in hun kredietvoorwaarden. Een beperkte stijging, maar die de berekening van een over meerdere jaren gefinancierde investering verandert.

Voor wie: ondernemingen met een krediet tegen variabele rente, een te financieren investering of overtollige thesaurie om te beleggen.

  • Uw kredieten met variabele rente en hun herzieningsdatum overlopen.
  • Meerdere banken in concurrentie stellen voor elke nieuwe financiering.
  • Overtollige thesaurie niet laten slapen: kortetermijnbeleggingen brengen opnieuw op.

Bronnen

Gegevens opgehaald op 31 oktober 2026.